Zawód freelancer. Pamiętaj o swoich prawach autorskich

Zawód freelancer. Pamiętaj o swoich prawach autorskich

Bycie freelancerem jest nie tylko modne, ale i w wielu przypadkach bardzo wygodne. Nie wszystko jest jednak takie proste, jakby się tego chciało. Freelancer musi pozostać cały czas czujny i bardzo dobrze znać swoje prawa. Zwłaszcza jeśli, wykonuje prace artystyczne, takie jak fotografia, malarstwo czy tworzenie utworów. Musi mieć świadomość, kiedy posiada prawa autorskie i dlaczego warto je chronić w każdym przypadku. W razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do kancelarii, która specjalizuje się w tym zakresie.

Prawa autorskie do swojego dzieła. Dlaczego jest to takie ważne?

Jeśli tworzysz, jesteś autorem, a dzieła, które powstają dzięki tobie są twoją własnością. Tylko czy oby na pewno zawsze tak to funkcjonuje? To niestety zależy, bo przecież coraz częściej zdarza się, że firmy, z którymi podejmuje się współprace, wymagają całościowego przekazania im praw autorskich do danego dzieła. To u wielu osób, zwłaszcza tych początkujących, budzi liczne wątpliwości. Czy aby na pewno firma ma prawo tego oczekiwać? A jeśli tak, to jakie prawa przysługują autorowi, który to stworzył? To pytania, na które odpowiedź może być niezwykle skomplikowana, a wiele zależy od konkretnego przypadku. To dlatego czasami nie warto głowić się nad tym samodzielnie, a po prostu zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy zawodowo zajmują się tylko i wyłącznie tym. W ten sposób na pewno znajdzie się oczekiwane odpowiedzi!

Gdzie zgłosić się ze swoimi wątpliwościami?

No dobrze, wiesz już, że ustalenie praw autorskich nie zawsze jest takie oczywiste, ale w takim razie, gdzie warto się zgłosić, aby rozwiać wszelkie wątpliwości? Najlepszym rozwiązaniem może okazać się kancelaria prawa autorskie. Uzyskasz tam wszystkie odpowiedzi, których oczekujesz, a przede wszystkim twoja sprawa zostanie potraktowana indywidualnie. Jeśli chodzi o wszelkie kwestie prawne, indywidualne podejście jest niezwykle ważne, ponieważ każdy przypadek jest inny, nawet jeśli w pierwszej chwili wydaje się taki sam.

Prawa autorskie to ważna rzecz

To czy przysługiwać ci będą prawa autorskie czy też nie, w pewnym sensie może rzutować na twoją przyszłość oraz karierę. Pewnie zapytasz, dlaczego? Dlatego, że rezygnując z praw autorskich, nie będziesz mógł ponownie sprzedawać swojego dzieła, nie będziesz mógł wykorzystywać go w swoim portfolio i de facto więcej stracisz, niż zyskasz. To dlatego dobrze zastanów się przed podpisaniem czegokolwiek, a zawsze gdy masz wątpliwości, zwróć się o pomoc do prawnika.