Wsparcie kancelarii prawnej w sprawie rozwodowej – czy zawsze jest konieczne?
W świetle panujących przepisów prawa każda ze stron sprawy rozwodowej może samodzielnie reprezentować swoje interesy. Często wsparcie prawne jest niezbędne, tym bardziej w przypadku spraw rozwodowych z orzeczeniem o winie. Dziś opowiemy więcej o tym, kiedy warto, a kiedy nie warto skorzystać ze wsparcia prawnego w sprawie rozwodowej. Zapraszamy do lektury.
Rozwód, czyli rozwiązanie stosunku małżeńskiego
Rozwód lub inaczej rozwiązanie stosunku małżeńskiego polega na sądownym rozwiązaniu stosunku małżeńskiego. Owo rozwiązanie może nastąpić w trakcie jednej rozprawy, bądź ciągnąc się latami. Na tempo przebiegu sprawy sądowej ma zawsze wpływ udział adwokata oraz zgłaszanie ewentualnych dodatkowych wniosków przez strony. Długość postępowania jest również uzależniona od czynników takich jak staż takiego małżeństwa, wielkość zgromadzonego majątku (oraz czy będzie on dzielony w trakcie postępowania rozwodowego) czy liczba i wiek dzieci. Ponadto, na czas i charakter postępowania ma również wpływ to, czy jeden z małżonków ubiega się o rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków, czy o rozwiązanie małżeństwa bez orzeczenia o winie. Określamy to w pozwie rozwodowym, który możemy przygotować samodzielnie, bądź przy wsparciu adwokata. Rola kancelarii adwokackiej jednak nie kończy się na samym przygotowywaniu wniosków w sprawie rozwodowej.
Rozwód z adwokatem czy bez?
Jaką rolę powinien w sprawie rozwodowej pełnić adwokat? Wrocław – rozwód w tym mieście należy podobno do najłatwiejszych. Na to przynajmniej wskazują ostatnie statystyki spraw rozwodowych zakończonych rozwiązaniem stosunku małżeńskiego bez orzekania o winie. Te same statystyki wskazują również na co innego – w większości tych spraw co najmniej jedna strona korzystała ze wsparcia adwokata. Rozwód jest powszechnie uznawany za jedną z najbardziej traumatycznych i stresogennych sytuacji w życiu. Warto więc zastanowić się nad tym, czy masz na tyle siły, aby przejść przez niego samodzielnie. Człowiek pod wpływem stresu i negatywnych emocji podejmuje często złe decyzje i popełnia proste błędy. Niestety, ale przepisy polskiego prawa są często zawiłe i trudne w interpretacji – co daje szerokie pole do popełnienia wspomnianych błędów. Błędy popełnione przez jedną ze stron sprawy rozwodowej mogą słono kosztować i nie mamy tu na myśli wyłącznie strat finansowych. Dlatego warto dbać o zapewnienie sobie odpowiedniego wsparcia zarówno na sali rozpraw, jak i poza nią. Odpowiednia opieka prawna i psychologiczna jest kluczowa w tych trudnych momentach. Pomaga w przebrnięciu przez ten trudny czas i sprawnym zakończeniu sprawy na sali sądowej.