Jak zacząć spłacać długi?
Posiadanie długów to kwestia bardzo delikatna i niewygodna. Każdy, kto ma niespłacone zobowiązania dobrze wie, z jakim stresem i poczuciem braku kontroli się to wiąże. Trzeba pamiętać, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a długi można spłacić i całkowicie wyjść na prostą. Jak zatem zacząć spłacać swoje zobowiązania? Podpowiadamy!
Uporządkuj długi
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez dłużników jest nieuporządkowana wiedza dotycząca konkretnych długów. Aby zacząć regularne spłacanie zobowiązań, trzeba w pierwszej kolejności zrobić w nich porządek i sprawdzić, który z wierzycieli może pójść nam na rękę i zgodzić się np. na spłaty ratalne. Poza tym często zdarza się, że niektórzy pożyczkodawcy to nam są winni pieniądze: np. za niezwróconą prowizję lub ubezpieczenie pożyczki. Warto zatem nie szukać wymówek i uporządkować swoją sytuację. Jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie samodzielnie, poproś o wsparcie doświadczonego prawnika. Kancelaria adwokacka, Warszawa czy Trójmiasto - wszędzie znajdziesz odpowiednich fachowców!
Przygotuj plan spłaty
Kolejnym krokiem w rozpoczęciu spłaty zadłużenia jest oczywiście przygotowanie odpowiedniego planu działania. Gdy zobowiązania są już uporządkowane, trzeba dokładnie przekalkulować aktualne finanse i możliwości zarabiania dodatkowych pieniędzy. Pamiętaj, że istnieje naprawdę dużo sposobów na zdobycie nadprogramowych środków. W Internecie odnajdziesz również szereg bezpłatnych kursów, które pomogą Ci lepiej zarządzać codziennym budżetem, a co za tym idzie - więcej odkładać na poczet spłaty zobowiązań! Niezwykle pomocna jest także kancelaria restrukturyzacyjna, jeśli potrzebujesz specjalisty od negocjacji z wierzycielami.
Pilnuj terminów
Gdy rwozpoczenisz już spłacanie swoich zobowiązań, pamiętaj o trzymaniu się ustalonych z wierzycielami terminów. Dzięki temu na nowo staniesz się w ich oczach wiarygodny, co przełoży się na zaniechanie dalszych czynności egzekucyjnych, takich jak uporczywe telefony i pisma. Staraj się także rozwijać swoją wiedzę z zakresu prawa i finansów, aby lepiej zrozumieć mechanizmy pożyczkodawców i już nigdy więcej nie dać się zaskoczyć. Najlepiej robić to przy udziale sprawdzonego prawnika. Dobry specjalista wytłumaczy ci, na czym polega tzw. ulga od długu, jak wpływają na siebie upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny oraz kiedy możesz zacząć starać się o częściowe umorzenie zadłużenia.
Wyjście z długów nie jest łatwe, ale jak najbardziej jest możliwe. Wystarczą chęci, wytrwałość i sporo ciężkiej pracy!