Jak poradzić sobie z pętlą długów?

Jak poradzić sobie z pętlą długów?

Spirala zadłużenia to trudny temat i ciężka sytuacja dla każdego dłużnika. Niestety, coraz więcej osób znajduje się w takim położeniu. Wszechobecnie oferowane pożyczki kuszą i nie raz sprowadzają nas na złą drogę. Jak poradzić sobie z rosnącymi długami, gdy z każdym kolejnym miesiącem raty rosną?

Konsultacja z prawnikiem

Jednym z pierwszych kroków, które powinna podjąć osoba mocno zadłużona, jest udanie się na spotkanie z wykwalifikowanym prawnikiem. Często nawet krótka rozmowa potrafi rzucić nowe spojrzenie na beznadziejną sytuację i obudzić nadzieję, że jeszcze nie wszystko stracone. Znajomość prawa w oddłużaniu jest kluczową kwestią, ponieważ proces ten wiąże się często z wystosowaniem wielu pism do wierzycieli. Kancelaria adwokacja, Warszawa czy inne miasto - pomoc znajdziesz wszędzie. Taka usługa nie kosztuje wiele, a pozwoli ci na uporządkowanie wszystkich zaległości i ustalenie realnego planu spłat.

Restrukturyzacja zadłużenia

Kolejnym sposobem na wyjście z długów jest rozbicie zadłużenia na dogodne raty. W tym przypadku również konieczna będzie pomoc doświadczonego prawnika, ponieważ restrukturyzacja wiąże się z wysłaniem wielu pism do wierzycieli, negocjowaniem warunków spłaty pożyczek, analizowaniem umów kredytowych i podpisaniem ugód. Kancelaria restrukturyzacyjna w twoim imieniu występuje do pożyczkodawców z wnioskiem o rozłożeniem długów na raty, które pozwolą ci na spokojne życie przy jednoczesnym spłacaniu zaległości. Wówczas odsetki przestaną się naliczać, a ty będziesz mógł odetchnąć z ulgą i zacząć życie zupełnie na nowo, bez setek telefonów od windykatorów i uciążliwych pism.

Upadłość konsumencka

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest ostatnią deską ratunku dla osób tkwiących w spirali zadłużenia. Polskie prawo dopuszcza legalne ogłoszenie bankructwa przed sądem. Nie znaczy to jednak, że twoje długi zostaną umorzone, a ty będziesz mógł swobodnie zaciągać nowe i na nowo cieszyć się życiem. Upadłość konsumencka jest to co prawda oddłużanie, pomoc i szansa na nowe życie. Jest to jednak proces bardzo długotrwały, a przed sądem należy udowodnić, że sytuacja dłużnika nie wynika z rażącego niedbalstwa. Sąd wraz z syndykiem przejmują cały twój majątek, upłynniają go i spłacają część zadłużenia. Pozostała kwota do spłaty zostaje rozłożona na miesięczne raty, a czuwający nad tobą syndyk pilnuje, abyś ich dokonywał i nie trwonił pieniędzy.

Długi to temat trudny dla każdego. Podejmowanie nierozsądnych decyzji finansowych to jedno, a trudne sytuacje życiowe drugie. Niezależnie z jakiego powodu znalazłeś się w pętli zadłużenia, pamiętaj: z każdej sytuacji jest wyjście!