Finanse polskich przedsiębiorstw

Finanse polskich przedsiębiorstw

Jak wygląda sytuacja finansowa polskich firm? Postanowiliśmy to sprawdzić, przeglądają najnowsze raporty oraz analizy dotyczące działalności rodzimych przedsiębiorstw. Wyłaniający się z nich obraz jest mało optymistyczny - gro z nich ma problemy z terminowymi płatnościami i potrzebuje regularnego wsparcia finansowego.

Firmy nie opłacają faktur na czas

Firmy mają złe nawyki niepłacenia faktur w terminie - tak wynika z raportu opublikowanego przez czołowy instytut badawczy z naszego kraju. Wynika z niego, że ponad 60% badanych firm ma problemy z terminami płatności. Co więcej, odzyskanie środków za fakturowaną sprzedaż nie zawsze jest takie proste.

W Polsce średni okres ściągania należności wynosi 41 dni, podczas gdy w Europie Zachodniej jest to 30 dni lub mniej. Wynika to z kilku czynników, ale przede wszystkim z coraz bardziej złożonych i rozdrobnionych łańcuchów dostaw. Interesujące jest to, że z takimi problemami borykają się nie tylko mikro firmy, ale również przedsiębiorstwa z sektora MŚP oraz duże podmioty.

Kredyt na rozwój firmy - jak go można wykorzystać?

Jednym ze sposobów na poprawę sytuacji finansowej jest kredyt na rozwój działalności. To rodzaj kredytu, który może być wykorzystany na wszelkiego rodzaju cele biznesowe. Można go wykorzystać na zakup nowych maszyn i narzędzi luz założenie nowego oddziału.

Jak wiadomo, inwestycja w rozwój firmy może mieć kluczowe znaczenie dla jej przyszłości - to jeden z najlepszych sposobów na zwiększenie zysków i zadowolenie klientów, przekonuje pracownik spółki udzielającej kredyty dla firm bez BIK. Nic więc dziwnego, że coraz więcej polskich firm decyduje się na korzystanie z usług zewnętrznego finansowania.

Ich właściciele po gotówkę sięgają w różne miejsca - od prywatnych funduszy inwestycyjnych, przez najpopularniejsze na naszym rynku banki, aż po instytucje parabankowe. Wszystko zależy od tego, jak długo działa dana firma na rynku, a także, jak kształtują się osiągane przez nią wyniki finansowe.

Czym zajmuje się doradca restrukturyzacyjny?

Dla wielu osób myśl o upadłości jest przerażająca - należy jednak pamiętać, że dla wielu firm i osób prywatnych borykających się z problemami jest to niezbędny krok w kierunku uzdrowienia finansów. Doradca restrukturyzacyjny może pomóc przeprowadzić organizację przez ten proces.

Rola doradcy restrukturyzacyjnego jest dwojaka: pomóc Ci zdecydować, czy upadłość jest rozwiązaniem dla Twojej firmy lub gospodarstwa domowego, a jeśli tak, pomoże sprawnie poruszać się w tym procesie, tak abyś mógł stanąć na nogi szybciej niż bez jego pomocy.