Co zrobić w przypadku kradzieży auta?

Co zrobić w przypadku kradzieży auta?

Kradzież auta to niestety dość częsty proceder, który wiąże się z szeregiem nieprzyjemności po stronie właściciela samochodu. Na szczęście z roku na rok rośnie liczba możliwości, które stoją przed okradzionymi osobami. Co możesz zrobić, jeśli padłeś ofiarą kradzieży? Sprawdź kilka naszych wskazówek!

Monitoring

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić w przypadku kradzieży auta, jest zweryfikowanie monitoringu w twojej okolicy. Obecnie kamery miejskie i prywatne znajdują się w zdecydowanej większości punktów na mapie miasta, dlatego rozejrzyj się i sprawdź, czy któraś z kamer nie miała szansy zarejestrować złodzieja. Możesz również porozmawiać z okolicznymi usługodawcami, którzy także zazwyczaj posiadają zainstalowany monitoring na swoich posesjach. Oczywiście wszystkie te działania powinieneś podejmować w porozumieniu z komendą policji, której wcześniej zgłoś kradzież samochodu. Jeśli okaże się, że kamera zarejestrowała wizerunek sprawcy, jego odnalezienie z całą pewnością będzie jedynie kwestią czasu! A razem z nich znajdzie się zapewne również twoje auto.

Wizyta u prawnika

Jeśli chcesz mieć pewność, że złodziej twojego samochodu poniesie stosowną odpowiedzialność nie tylko karną, ale również cywilną, warto zgłosić się do wykwalifikowanego prawnika. Fachowiec pomoże ci skonstruować odpowiednie dokumenty, a gdy sprawca w końcu się znajdzie, złoży pozew do sądu z powództwa cywilnego. Pamiętaj, że są sprawy, które obsługuje każda dobra kancelaria. Prawa autorskie, kradzieże, sprawy spadkowe – to tylko niektóre zakresy, w których specjalizuje się praktycznie każdy radca prawny. Ważne, aby wybrać fachowca, który może pochwalić się rekomendacjami od dotychczasowych klientów i jest ceniony na rynku.

Organy ścigania

Wspominaliśmy już o konieczności zgłoszenia kradzieży samochodu do właściwej dla adresu zdarzenia komendy policji. Kradzieże aut to niestety niezwykle częsty proceder, dlatego policjanci mają bogate doświadczenia w poszukiwaniu złodziei, ale jednocześnie nie są to dla nich sprawy priorytetowe. Ważne, aby współpracować z komendą i nie dawać za wygraną, jeśli z jakichś powodów będą oni chcieli umorzyć twoją sprawę. Pamiętaj, aby jednocześnie zacząć ubiegać się o odszkodowanie, o ile oczywiście auto było stosownie ubezpieczone. W tym celu niezbędna będzie jego wycena, przy której tworzeniu warto posilić się wiedzą fachowców. Profesjonalny i godny zaufania rzeczoznawca samochodowy, Gdańsk czy Warszawa – w każdym mieście znajdziesz dobrego specjalistę, który z przyjemnością ci pomoże!