Artykuł 230
Wyjście z długów nie jest łatwe. Czasami trudno jest nadążyć z regulowaniem miesięcznych rachunków, nie mówiąc już o odkładaniu pieniędzy na trudną godzinę. Co gorsza, nieterminowe spłacanie zobowiązań może doprowadzić do tego, że wpadniemy w spiralę zadłużenia - z której wychodzi się długimi latami. Oto 3 przydatne porady, jak szybciej wyjść z długów.
Na początek zaległości
Zanim będziesz mógł opracować strategię spłaty zadłużenia, powinieneś sporządzić listę wszystkich bieżących kredytów i pożyczek. Nie wystarczy tylko przejrzeć wyciągu z aplikacji bankowej, ale konieczne jest również dokładne przeanalizowanie warunków umów kredytowych. Największą uwagę należy zwrócić na wysokość miesięcznej raty, okres pozostały do spłacenia całej umowy oraz wysokość odsetek.
Na takiej liście, konieczne jest oznaczenie priorytetów, który kredyt należy spłacić w pierwszej kolejności, a który może jeszcze poczekać. Jak przekonują specjaliści, których pracą jest oddłużanie osób fizycznych, spłatę zobowiązań należy rozpocząć od najbardziej przedawnionych pożyczek.
Niższe bieżące rachunki
Przy całkowitej zmianie sposobu zarządzania swoim budżetem domowym, konieczne może być znalezienie dodatkowych środków finansowych. Te można pozyskać na dwa sposoby: zwiększając poziom aktualnych przychodów lub ograniczając bieżące wydatki. Warto rozpocząć od metody drugiej.
Jednym ze sposobów na zmniejszenie bieżących wydatków jest na przykład fotowoltaika. Energia pozyskiwana ze słońca to świetny pomysł na redukcję wysokości rachunków za prąd. Co ważne, montaż takich paneli nie jest wcale kosztowny. Dzisiaj dostępnych jest wiele programów, które wspierają osoby myślące o montażu fotowoltaiki - głównie za sprawą dotacji i tanich pożyczek. Pamiętaj również, aby wybrać dodatkowe ubezpieczenie fotowoltaiki - pozwoli uniknąć wydatków w przypadku awarii.
Automatyzacja finansów
Wyjście z długów wymaga dużej konsekwencji. Łatwiej będzie zrealizować swoje cele finansowe, jeśli część obowiązków zautomatyzujemy. Przykładem mogą być przelewy wychodzące np. do kredytodawców. Warto ustawić ich automatyczną realizację na dzień, w którym otrzymujemy wynagrodzenie. W ten sposób masz pewność, że na koncie znajdować się będzie odpowiednia ilość pieniędzy, a dodatkowo nie musisz wykonywać tego samodzielnie - co znacznie ułatwia bycie konsekwentnym.
W ten sam sposób warto zaplanować wszystkie przelewy wychodzące - również te związane z odkładaniem poduszki finansowej. Znacznie zwiększy to szanse, że zrealizujesz swoje plany.